SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

zima z saltromem

saltrom 1-procent

Co to jest Saltrom i jak to się zaczęło?

SALTROM czyli Salezjański Ruch Troski o Młodzież jest stowarzyszeniem prowadzonym przez pedagogów, wychowawców, Salezjanów i wolontariuszy. Saltrom to miejsce, dom, organizacja, która działa dla innych, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Jest to miejsce spotkania wychowawcy z młodym człowiekiem na początku jego drogi wzrastania w człowieczeństwie i chrześcijaństwie. Ale także miejsce, gdzie można pogadać, aktywnie i kreatywnie spędzić czas. Saltrom został powołany w 1981 roku z inicjatywy Księży Salezjanów aby nieść pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i młodzieży. Od 1992 roku, zarejestrowany jako stowarzyszenie, prowadzi działalność wychowawczą. W 2005 roku uzyskał status OPP — organizacji pożytku publicznego. W roku 2009 naszą pracę wyróżniono nagrodą Marszałka Województwa Małopolskiego "Kryształy Soli 2009" dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w kategorii polityka społeczna. Również wieloletnia i owocna współpraca Saltromu z wolontariuszami została nagrodzona w roku 2011, kiedy to Regionalne Centrum Wolontariatu uhonorowało nas tytułem Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom.

Jaka jest misja stowarzyszenia?

Wychowujemy młodych ludzi do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Wspieramy ich w odkrywaniu i realizowaniu własnych pasji dla dobra innych. Pomagamy dzieciom i młodzieży aktywnie i twórczo spędzać czas wolny w oparciu o system wychowawczy ks. Jana Bosko. Współtworzymy środowisko sprzyjające integralnemu rozwojowi naszych podopiecznych i ich rodzin.

Co jest celem działalności?

Naszym celem jest praca z dziećmi i młodzieżą. Prowadzimy działalność: wychowawczą, profilaktyczną i edukacyjną, inspirowaną duchem miłości, dobroci, wrażliwości i otwartości św. Jana Bosko – przyjaciela i wielkiego wychowawcy młodzieży. W naszej pracy posługujemy się jego systemem uprzedzającym i staramy się wychowywać młodych ludzi na “dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli”. A osiągamy to przez wychowywanie młodych ludzi do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, wspieranie integralnego rozwoju dzieci i młodzieży, a tym samym wspieranie rodzin w pełnieniu ich podstawowych funkcji.

Kim był ks. Jan Bosko?

Ks. Jan Bosko to założyciel zgromadzenia Salezjanów(Towarzystwa św. Franciszka Salezego, 1855), wychowawca, twórca systemu prewencyjnego, w oparciu o który prowadzimy działania w Saltromie. Urodził się w Turynie i jako młody kapłan założył pierwsze Oratorium, w których skupiał biednych chłopców. Obecnie na całym świecie prowadzone są dzieła i powstają domy na wzór Oratorium Ks. Bosko.

Co to jest system prewencyjny?

System prewencyjny, czyli system uprzedzający, to system wychowawczy stworzony przez Ks. Bosko. Opiera się na trzech filarach rozumie, religii i miłości. System ten nie odwołuje się do przymusów zewnętrznych, ale do potencjału dobra i rozumu, które jest w każdym człowieku.

Polega on na uprzedzaniu czynów podopiecznego tak, aby nie doprowadzić do zrobienia przez niego czegoś niewłaściwego. Ważnym elementem jest asystencja czyli stała obecność wychowawcy przy wychowanku. Na szczególną uwagę zasługują formy kontaktu bezpośredniego stosowane przez Ks. Bosko np. słówko na ucho, słówko na dobranoc, rozmowa.

 Na czym polega działalność Saltromu?

Działalność Saltromu polega na tworzeniu takich rzeczywistości, które są odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. To m. in. prowadzenie świetlicy Świat dziecka, oratorium dla młodzieży, projektu darmowe korepetycje, poradni psychologicznej, organizujemy wyjazdy wakacyjne i zimowe, prowadzimy w porozumieniu z bankiem żywności program dożywiania, bardzo prężnie działa również wolontariat. Prowadzimy praktyki dla studentów, organizujemy kursy (np. Kurs Wychowawcy Kolonijnego, Kurs Kierownika Placówek Wypoczynku, Kurs na Stopień Żeglarza Jachtowego). Działa tu również Yacht Club oraz Klub Piosenki RUaH.

Kto korzysta ze wsparcia Saltromu?

To przede wszystkim ludzie, którzy chcą w sposób twórczy i kreatywny spędzić swój czas wolny. To zarówno osoby, które realizują swoją pasje poprzez wolontariat i pomaganie drugiemu człowiekowi. A także ci, którzy korzystają z tego wsparcia. To, co łączy te dwie grupy to twórcze formy realizacji swoich pasji i zainteresowań. Często są to osoby, które przezywają różnego rodzaju trudności i problemy. To nie tylko dzieci i młodzież, ale także rodziny.

Co nas wyróżnia spośród innych organizacji?

Saltrom to nie tylko ośrodek czy placówka, to przede wszystkim specyficzne miejsce, klimat, który nas charakteryzuje. Wyróżnia nas wiele rzeczy to, co jest warte zauważenia to personalistyczne metody pracy (wzmocnienia pozytywne, prewencja, asystencja – ciągła obecność wychowawcy przy wychowanku), które stosujemy w oparciu o system wychowawczy ks. Bosko. Jesteśmy w swoich działaniach elastyczni i otwarci na nowe inicjatywy. Na przestrzeni lat realizując ten sam cel odpowiadamy na potrzeby młodego człowieka, tworząc takie warunki rozwoju, które sprzyjają progresowi i są zgodne z jego zainteresowaniami. Nasza oferta jest bogata i urozmaicona, każdy znajdzie jakąś przestrzeń dla siebie. To, co również jest dla nas specyficznym elementem to stała obecność księży salezjanów, którzy tym samym wprowadzają wyjątkową atmosferę.

Jaką rolę pełni Saltrom w środowisku lokalnym?

W środowisku lokalnym Saltrom daje szansę i możliwości rozwoju. Jest nie tylko miejscem, gdzie mieszkańcy Krakowa, a zwłaszcza Dębnik mogą się zwrócić o pomoc, ale także stwarzane są możliwości i szanse na lepsze jutro. Przede wszystkim wspieramy dzieci młodzież i innych ludzi w realizacji potrzeb życiowych. Pokazujemy jak można spędzać czas wolny w sposób aktywny i twórczy. Tym samym wspieramy w funkcjonowaniu również całe rodziny. Najpełniej rolę Saltromu wyraża nagroda „Kryształy Soli 2009” od Marszałka Województwa Małopolskiego, którą przyznano za „długotrwałą i efektywną działalność na rzecz młodzieży oraz ludzi wykluczonych społecznie, w szczególności za prowadzenie świetlicy dla dzieci, bogatą ofertę zajęć, kursów, programów aktywizujących dzieci i młodzież oraz za ogromny wkład w rozwój świadomości obywatelskiej i chrześcijańskiej w społeczności lokalnej.”

Z kim współpracujemy?

Współpracujemy m. In. z uczelniami wyższymi są to Krakowska Akademia, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Filozoficzno- Pedagogiczna „IGNATIUM”, Akademia Sztuk Pięknych. Organizujemy prelekcje dla studentów ww. uczelni, stwarzamy możliwość odbywania praktyk studenckich oraz realizacji różnych projektów. Studenci działają również w naszej organizacji jako wolontariusze. Oprócz tego współpracujemy również ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. Podopieczni tego ośrodka odbywają u nas praktyki. Współpracujemy także z Paganini, RUaH, Don Bosco, Salosem oraz fundacją Ale Heca.

Kto wspiera nasze działania?

Nasze działania na stałe wspierają Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Miasta Krakowa. Dodatkowo wspierają nas Bank Żywności, Narodowa Agencja Rozwoju Edukacji i Kultury oraz firmy, fundacje i indywidualni darczyńcy. Nieocenione wsparcie w swojej codziennej pracy otrzymujemy od wolontariuszy, którzy angażują się jako wychowawcy w świetlicach, na wyjazdach oraz jako korepetytorzy.

Jakie są efekty, osiągnięcia działalności Saltromu?

Efekty działalności Saltromu mogą mieć charakter dwuelementowy. Efektem naszej działalności jest uśmiechnięta buzia dziecka, zjedzony posiłek, poprawiona jedynka z matematyki to takie efekty, które są widoczne każdego dnia naszej działalności. Innym rodzajem naszej efektywności jest to, że działamy już ponad 30 lat i ciągle rozwijamy naszą współpracę z administracją publiczną. Od 2005 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Od 2007 roku prowadzimy placówkę opiekuńczo – wychowawczą wsparcia dziennego, współpracując z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Za nami aż 14 lat „Salezjańskiego Lata” i „Salezjańskiej Zimy”, w czasie których organizujemy czas wolny dzieciom i młodzieży na koloniach i obozach. W 2009 roku zostaliśmy laureatami konkursu Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy Soli” w kategorii polityka społeczna. Natomiast w 2011 roku wieloletnia i owocna współpraca Saltromu z wolontariuszami została nagrodzona przez Regionalne Centrum Wolontariatu, zostalismy uhonorowani tytułem Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom.

Jakie mamy plany na przyszłość?

W naszych działaniach chcemy nieustannie poszukiwać przestrzeni, by spotkać młodego człowieka, czyli chcemy odnajdywać takie formy działalności, które pozwolą docierać do młodych ludzi. Aby ten naczelny plan mógł być zrealizowany chcemy podejmować działania nastawione na rozwijanie potencjału ludzkiego placówki (wolontariuszy i pracowników) tj. organizowanie kursów, warsztatów, szkoleń, zajęć dla animatorów, wolontariuszy i wychowawców. Mamy w planach rozwinięcie bazy informacyjno-pomocowej (gdzie, do kogo, jak uzyskać pomoc). Ważnym punktem jest stworzenie świetlicy internetowej dla dzieci i młodzieży. W przyszłości będziemy dążyć, aby Saltrom został przekształcony w placówkę specjalistyczną. Będziemy się również starać nawiązać współpracę z nowymi organizacjami.

Saltrom w liczbach?

Saltrom jako placówka opiekuńczo-wychowawcza obejmuje opieką 70 wychowanków, w ramach dwóch świetlic: Świat Dziecka oraz Oratorium. Projekt „Korepetycje za jeden uśmiech” angażuje blisko 80 wolontariuszy i 100 uczniów. Yacht Club obejmuje swoimi działaniami grupę 50 młodych żeglarzy. Rocznie w prelekcjach i w ramach praktyk studenckich udział bierze ponad 200 studentów z krakowskich uczelni.

Saltrom w oczach innych?

 Marszałek Województwa Małopolskiego p. Marek Nawara

 Saltrom został laureatem V edycji konkursu Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy Soli” dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w roku 2009 w kategorii polityka społeczna. Nagrodę przyznano za długotrwałą i efektywną działalność na rzecz młodzieży oraz ludzi wykluczonych społecznie, w szczególności za prowadzenie świetlicy dla dzieci, bogatą ofertę zajęć, kursów, programów aktywizujących dzieci i młodzież oraz za ogromny wkład w rozwój świadomości obywatelskiej i chrześcijańskiej w społeczności lokalnej.

 Wolontariusze, wychowawcy

 „Saltrom jest miejscem, w którym każdy młody człowiek znajdzie coś dla siebie - to takie współczesne oratorium. Dzięki wspaniałym ludziom, można tu spełniać się w bardzo prosty sposób - poprzez pomoc drugiej osobie (Świat Dziecka, Korepetycje). Ale... Saltrom to nie tylko wolontariat, to także fantastyczne miejsce na miłe spędzenie wolnego czasu. Można tu np. zagrać w bilard, piłkarzyki i przy herbacie bądź kawie porozmawiać z ciekawymi ludźmi. Poza małym "co nie co" znajdzie się także coś dla ducha- dbają o to duszpasterze Saltromu, którzy potrafią dotrzeć do każdego serca. Ich posłudze przyświeca bowiem hasło ks.Bosko: "wystarczy, że jesteście młodzi żebym was kochał". Wiem jedno, kto raz przekroczył próg Saltromu, będzie jego częstym gościem”.

 „Saltrom to bardzo dobre miejsce dla młodzieży, gdzie młodzi ludzie nie tylko mogą mile spędzić czas, ale również skorzystać z pomocy jakie oferuje to miejsce. Widzę, że wiele osób korzysta z tego miejsca i jest to naprawdę piękne - korepetycje, wspólne wyjazdy, integracja, akcje sportowe - to miejsca gdzie ludzie mogą się poznać i wymienić swoimi poglądami. Mam nadzieję, że to miejsce będzie się dalej rozwijało”.

 „Dla mnie Saltrom to takie szczególne miejsce do którego każdy może przyjść i zawsze spotka się tam z życzliwością ze strony innych osób. Bezinteresowna pomoc, jakiej można tam doświadczyć jest czymś rzadko spotykanym w dzisiejszych czasach”.

 „ Takie jest moje powołanie. Po prostu czuję, że chcę przebywać z młodzieżą, chcę jej pomagać (...)”

 „ W tej pracy, poprzez kontakt z drugim człowiekiem, bardzo wyraźnie doświadczam własnego człowieczeństwa”

 „ Przychodzę tu dwa razy w tygodniu bo czuję się potrzebna. Wiem, że tutaj mogę zrobić coś pożytecznego. Czuję, że to, co robię ma sens. Oczywiście nie zawsze jest łatwo i przyjemnie (...) Ale gdy widzę roześmianą twarz małej Moniki, która rzuca mi się na szyję za każdym razem, kiedy przychodzę, wiem, że warto trochę się wysilić, aby dać coś z siebie innym (...)”

 Młodzież i dzieci

 W SALTROMie podoba mi się:

  • otwartość, to że zawsze można tu przyjść poznać kogoś i wszyscy są uśmiechnięci
  • to, że mogę się realizować
  • że jest
  • służba Bogu, bliźnim, pomoc w podobaniu się Panu Bogu
  • jest wypoczynkiem od problemów w domu
  • jest to miejsce gdzie sensownie spędzam czas
  • spotkania z rówieśnikami, mogę się tu odstresować
  • sposób, w którym dzieci i wychowawcy do siebie mówią, zajęcia, przyjaźń wiążąca dzieci z dziećmi i dzieci z dorosłymi
  • to, że jest moim drugim domem
  • możliwość pogadania i strasznie cenzuralne zachowanie oraz wychowawca, który powtarza bez przerwy „nie klnij”

 Dlaczego tu przychodzisz?

  • ponieważ jest tu miła atmosfera
  • bo lubię to miejsce
  • żeby poćwiczyć, zagrać w bilard
  • bo przychodzą tu fajni ludzie
  • spędzam tu pożytecznie czas
  • można porozmawiać
  • dla dobrej zabawy

 Czym jest dla Ciebie to miejsce?

  • jest drugim domem
  • miejscem, gdzie można odpocząć
  • miejscem, gdzie można się zrelaksować
  • miejscem, gdzie można spędzić wolny czas
  • miejscem, gdzie można odreagować

 Czy przyprowadził(a)byś tu kolegę, koleżankę? Dlaczego?

  • tak, ponieważ jest tu przyjemnie
  • tak, bo jest tu fajnie
  • tak, by mógł zobaczyć uroki Saltromu
  • tak, gdyż to miejsce dobrze wpływa na innych
  • tak, żeby lepiej wykorzystali czas wolny

 

  

15 1