SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

ogrodnik 1Mały ogrodnik. Dziś w ramach zajęć spróbujemy zasiać owies, który może być dekoracją na Wielkanoc, lub wiosennym akcentem w domu.

 

 

Czego potrzebujemy?

  • nasiona owsa;
  • naczynie, może być doniczka, lub talerz;
  • ziemia, lub wata, lignina;

Wersja w doniczce

75z1
 

Najpierw zaopatrzcie się w nasiona owsa, które możecie kupić w sklepie ogrodniczym, a także przygotujcie naczynie, w którym będziecie sadzić roślinę.

  1. Jeśli chcecie zrobić to w doniczce, wypełnijcie ją ziemią.
  2. Dobrze zwilżcie podłoże.
  3. Na wierzchu wysypcie nasionka.
  4. Postawcie doniczkę w miejscu, które jest dobrze naświetlone i jednocześnie ciepłe.

Idealny będzie parapet w najbardziej nasłonecznionym pomieszczeniu w domu. Z początku nasiona można też przykryć folią, w ten sposób stworzycie im warunki zbliżone do szklarni. Pamiętajcie o ich regularnym podlewaniu, jednak nie przesadzajcie z ilością wody, aby nasiona w niej nie pływały. Lepiej nawilżać podłoże niewielką ilością wody, za to systematycznie.

Wersja na talerzu

75z2
 

Jeżeli nie macie wolnej doniczki, możecie zasiać owies na na płaskim naczyniu - sprawdzi się zwykły talerzyk.

  1. Wyłóżcie na talerz dosyć grubą warstwą ligniny lub waty.
  2. Tak przygotowane podłoże dobrze nasączcie wodą.
  3. Następnie wysypcie ziarenka.

Kolejne czynności wykonuje się tak jak powyżej, czyli ustawcie naczynie w jasnym i ciepłym miejscu. Czas oczekiwania na jego wzrost jest taki sam, jak po zasianiu rośliny w doniczce.

Bez względu na to czy zasiejecie owies w doniczce, czy na talerzu, możecie je pięknie ozdobić w wielkanocnym, albo po prostu wiosennym stylu. Może jakieś piórko, albo kurczaczek do środka? Albo kokardka dookoła doniczki? Albo tak jak na powyższym zdjęciu, doklejcie oczy i usta, a owies zawiążcie w kokardki jak kitki :) Efekt na pewno będzie satysfakcjonujący.

Miłej zabawy
p. Paulina Ż.

Źródło:
https://www.ofeminin.pl/lifestyle/wystroj-wnetrz/owies-na-wielkanoc-kiedy-wysiac-jak-zasiac-na-ligninie-wacie-w-ziemi/f9hf0sn

 

banner 1-procent