SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

Kreatywna edukacja. Dziś w dalszym ciągu rozwijamy nasze twórcze myślenie! Kto chętny? Zaczynamy!

 

 

Pytania odwrócone to bardzo fajna zabawa do której Was dziś zapraszam !
Za chwilę włączycie bajkę, która znajduje się pod linkiem, albo przeczytacie treść opowiadania, które znajduje się pod spodem. Jest to bajka dobrze wszystkim znana, ale dzisiaj spojrzymy na nią w zupełnie inny sposób. Waszym zadaniem będzie ułożyć do niej jak najwięcej różnych pytań, które przyjdą Wam do głowy podczas oglądania albo słuchania. Samych Was zaskoczy, o jak wiele rzeczy można zapytać! Wymyślone przez Was pytania powinny zaczynać się słowem: „dlaczego”? Kiedy przygotujecie już wszystkie, możecie je zadać komuś w domu, albo odesłać nam żebyśmy spróbowali na mnie odpowiedzieć. W tym zadaniu również liczy się kreatywność!

ogldanie
 

A2z1Trzy małe świnki były rodzeństwem, które przemierzały świat, szukając miejsca do zbudowania domu. Chodziły to tu, to tam, nie mogąc niczego ciekawego znaleźć. W końcu znalazły dla siebie odpowiednie miejsce. Każda postanowiła zbudować dom dla siebie. Jedna zbudowała go ze słomy, ta uwielbiała sielskie klimaty. Druga z drewna, bo uwielbiała zapach lasu. Trzecia, o racjonalnym podejściu do życia, zbudowała dom z prawdziwych, czerwonych, wypalanych w piecu cegieł. Kiedy domy były gotowe, w okolicy pojawił się zły wilk, który chciał zjeść świnki, uwielbiał on bowiem wieprzowinę. Jedna świnka schroniła się w domku ze słomy, jednak wilk bez trudu go zniszczył. Świnka uciekła do siostry. Obie schroniły się w drugim domku, który wilk także, choć z większym trudem, zniszczył. Obie świnki uciekły do trzeciej świnki i wszystkie trzy schroniły się w jej domku ceglanym. Wilk chciał go zniszczyć jak poprzednie, jednak rozbił sobie na nim głowę. Od tej pory świnki zamieszkały wspólnie w domku ceglanym i opowiadały historię o wilku, który nie dał rady ich pożreć.

Historia w kole – do tej gry będą potrzebne przynajmniej 3 osoby.
Usiądźcie koło siebie. Pierwsza osoba zaczyna jakakolwiek historię, a każda kolejna osoba dopowiada zdanie lub dwa, zaczynając od słów: na szczęście lub od niestety (jak wypadnie, raz na szczęście, raz niestety). W ten sposób stworzy się niesamowicie barwna historia z różnymi zwrotami akcji.

Refleksja
mam nadzieję, że zabawa przebiegała Wam w twórczej i wesołej atmosferze. Zastanówcie się na koniec do czego służą nam takie ćwiczenia kreatywne i gdzie mogą się nam przydać. To cenna umiejętność, którą warto rozwijać i do tego Was zachęcam! Udanej zabawy

p. Paulina Ż.
Źródło zdjęcia:
https://www.youtube.com/watch?v=oY6RizCDfwM&ab_channel=Bajkidladzieci-PolishFairyTalesforKids

 

banner 1-procent