SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

emocjeZapraszam Was na przyjemne zajęcia o emocjach, ale nie tylko! Na początek Waszym zadaniem jest przypomnieć sobie jak najwięcej nazw barw i kolorów.

 

Jakie znacie kolory, jakie nazwy przychodzą Wam teraz do głowy? Wypiszcie je na kartce.

Kolejnym zadaniem do rozważań będzie wypisanie na kartce wszystkich zmysłów jakie znacie, jakie odczucia są z nimi związane?

  1. jednym ze zmysłów jest smak. Wypiszcie jakie znacie smaki: (słodki, gorzki, kwaśny, czekoladowy, mdły itd.)
  2. kolejnym zmysłem jest zapach: wypiszcie znane Wam zapachy (np. korzenny, kwiatowy, żywiczny, cytrusowy, herbaciany etc.)
  3. jeszcze jednym zmysłem, którym się dzisiaj zajmiemy jest słuch. Wypiszcie proszę dźwięki które znacie. Może to być świst, ryk, szept, trzask, itd.)

Jeśli to zrobiliście to chciałabym żebyście zapoznali się z poniższym kołem uczuć i wybrali z niego emocje, które teraz odczuwacie. Najpierw wybierzcie emocje z koła środkowego (maksymalnie 2), później z koła drugiego i na koniec z koła zewnętrznego. W środkowym kole są emocje i uczucia najbardziej ogólne, a później są one coraz bardziej doprecyzowane :) Dzięki temu zobaczycie, że tak jak w świecie zmysłów jest dużo rodzajów dźwięków, smaków, kolorów, czy zapachów, tak samo w świecie uczuć jest ich bardzo dużo i warto znać ich jak najwięcej, żeby móc określić jak się czujemy i dlaczego tak się czujemy.

A8z1
 

Na koniec zapraszam Was do bardzo fajnego ćwiczenia, które splata te wszystkie zmysły i uczucia w całość, i również działa na wyobraźnie, bo jak dla Was pachnie radość i jakiego koloru jest smutek, albo rozczarowanie? Jesteście ciekawi to spróbujcie zrobić poniższe ćwiczenie. Możecie je wydrukować, lub przerysować na kartkę.

 

Dziękuję Wam bardzo za zaangażowanie

p. Paulina Ż.

 

 

banner 1-procent