SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

ogrodnik 1Niespodzianka, ale dla kogo?! Maj wiosna, słońce, zieleń, deszcz, śpiew ptaków, kwitnące kwiaty i Dzień Mamy. Chociaż do tego święta jest jeszcze sporo czasu, dzisiaj zapraszam Was na zajęcia związane z tym tematem.

 

Zacznijcie od przeczytania, poniższego opowiadania

Pewnego majowego dnia, Anię zbudziły rano promyczki żółtego, padającego na jej buzię słońca. Od razu pomyślała, że to będzie dobry dzień! Zbliżał się dzień mamy i Ania postanowiła, że w tym roku zrobi swojej mamie niespodziankę. Szybko ubrała się: założyła spodnie i swoją ulubioną fioletową podkoszulkę i pobiegła do jadalni, gdzie czekało już na nią przygotowane przez mamę śniadanie: kanapki z żółtym serem, czerwoną papryką i zieloną sałatą. Po śniadaniu Ania postanowiła wyruszyć ze swoim czworonożnym przyjacielem Maksem na spacer i zakupy. Zasznurowała żółte buty, założyła zieloną kurtkę oraz fioletowy szalik i z uśmiechem wyszła z domu. Przechodząc przez pobliski park zauważyła jak z kępek trawy nieśmiało wyłaniają się przebiśniegi i żółte oraz fioletowe krokusy. „Jak tu pięknie!” – pomyślała. „U mnie w domu też tak będzie” – powiedziała i zaczęła maszerować coraz szybciej w kierunku sklepu ogrodniczego. Po 10 minutach szybkiego marszu Ania dostrzegła na zielonym tle żółty napis: „Mały Ogrodnik. Sklep ogrodniczy”. Gdy weszła do środka zauważyła mnóstwo kolorowych kwiatów: czerwonych, żółtych, pomarańczowych i niebieskich, ale gdy dostrzegła fioletowe irysy – wiedziała, że to jest to! Sprzedawca przygotował Ani wszystko co niezbędne, czyli: cebulki irysów, pomarańczowe doniczki, ziemię do kwiatów, keramzyt i łopatkę do ziemi oraz wyjaśnił jak należy posadzić fioletowe irysy. Z gotowymi zakupami i wielkim uśmiechem na twarzy Ania pobiegła do domu przygotować dla mamy niespodziankę!

Dzisiaj, podobnie jak Ania możecie przygotować dla waszych mam niespodziankę! Zapraszam każdego, kto już rozgląda się za pomysłem na prezent. Posadzimy nasionka ulubionej roślin, a do dnia mamy, który jest 26 maja, mogą wykiełkować i będą udaną niespodzianką dla Waszych mam.

Czego potrzebujemy:

  • doniczka ze spodkiem
  • ziemia
  • nasionka
  • woda
  • słońce :)
  1. Najpierw zastanówcie się jaką roślinkę chcecie posadzić. Możecie w tym celu odwiedzić sklep ogrodniczy i tam kupić nasionka wybranego kwiatka, albo użyć nasion, które znajdziecie w domu. Mogą to być pestki cytryny, pestka awokado, pestki z pomidora. Sami widzicie, że nasionka potrzebne do zrobienia niespodzianki macie już w domu :) My opiszemy tutaj sadzenie pestek cytryny, bo te na pewno każdy ma w domu.
  2. Do doniczki wsypujecie ziemię na wysokość 3/4. W ziemi robicie mały dołek, do którego wsypujecie swoje nasionka (4-5 pestek z cytryny). Zasypujecie dołek ziemią.
  3. Lekko podlewacie, zanim roślina nie wykiełkuje nie trzeba lać dużo wody, wystarczy kilka kropel, a nawet można użyć spryskiwacza i psikać ziemię.
  4. Doniczkę postawcie w średnio nasłonecznionym miejscu i obserwujcie uważnie, kiedy zacznie wypuszczać.
  5. Jeśli będziecie chcieli ją dać na prezent możecie zawiązać na niej wstążkę. Jeśli do dnia mamy nic nie wykiełkuje możecie zrobić tabliczkę, którą włożycie w ziemię z nazwa rośliny, albo życzeniami i zapewnieniem, że za jakiś czas coś się pojawi :)

Oczywiście do dnia mamy nie wyrośnie wielka roślina, ale może wypuści pierwsze korzonki i wykiełkuje. Natomiast jest szansa, że jeśli roślina się przyjmie to po kilku miesiąc i Wy i Wasze mamy zobaczą jak roślina pięknie urosła. Bo pamiętajcie, że na efekty często potrzeba czasu! Nie tylko w świecie roślin tak jest! :)

udanej zabawy
p. Paulina Ż.

 

banner 1-procent