SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

poradnik36Jak dobrze rozpocząć nowy rok szkolny? Wakacje szybko dobiegły końca, przed nami stoi nowa rzeczywistość szkolna. Nowy rok szkolny to nowe wyzwania nowa rzeczywistość nowe możliwości. Jak dobrze wejść w ten rok szkolny?

Pierwszym najważniejszym punktem jest pozytywne nastawienie. Dzieci są naturalne ciekawe świata, opierając się na tym stwórzmy przestrzeń do tego, że szkoła to nie tylko obowiązki i prace domowe, ale przede wszystkim możliwość odkrywania nowego, rozwijania pasji, twórcze zajęcia artystyczne, pozytywna rywalizacja sportowa, a także możliwość nawiązania nowych kontaktów i zdobycie przyjaciół. Pokazujmy możliwości jednocześnie nie narzucając dziecku żadnych emocji. Nie pytajmy czy boi się iść do szkoły? Takie pytanie może od razu wywołać lęk. Również warto unikać pytania: Jak to nie cieszysz się, że idziesz do szkoły? Pozwólmy przeżywać dziecku to wydarzenie na jego własny sposób, nie narzucając mu ani entuzjazmu ani lęku. Warto w rozmowach na temat szkoły odwoływać się do swoich szkolnych lat, przywołując miłe wspomnienia z lat szkolnych, anegdoty związane ze szkolnymi kolegami czy nauczycielami. Zachęcajmy je do szkoły, wspierajmy i pocieszajmy jeśli tego potrzebuje lecz nie powinniśmy mówić mu co ma odczuwać w związku z rozpoczęciem nauki w szkole. Warto wspólnie zastanowić się i „obgadać” jakie mamy oczekiwania i obawy.
Drugim ważnym punktem jest motywowanie do działania. Tutaj jest kilka ważnych elementów o których warto pamiętać :

 1. Plan dnia to podstawa
  Każdy dzień warto zaplanować, plan daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nam dorosłym również ułatwi to organizację dnia. Warto ustalić z dzieckiem kiedy się uczy, a kiedy odpoczywa. Kiedy ma zajęcia dodatkowe. Zaplanujcie również wspólny czas rodzinny.
 2. Doceniaj
  W motywowaniu bardzo ważne jest chwalenie i dostrzeganie wszelkiego postępu. Doceniaj wysiłek i trud dziecka włożony w działalnie. Docenianie jest wyjątkowo ważne, kiedy pojawia się zniechęcenie.
 3. Podkreślaj sukcesy zamiast braków
  Jeśli jest przedmiot z którym dziecko ma problem, warto zastosować technikę: Co już umiem. Można w widocznym miejscu zawiesić kartkę z hasłem co już umiem i można tam zapisywać materiał, który udało się opanować, można na koniec dnia zapisywać co nauczyło się dziecko danego dnia. Takie małe sukcesy będą motywować do dalszej nauki.
 4. Nie wyręczaj
  Bardzo ważne jest, aby nie wyręczać dziecka w odrabianiu zadań domowych. Kiedy prosi o pomoc naprowadzaj, pomagaj, ale nie dawaj gotowych odpowiedzi. Dawaj wskazówki, zachęcaj do samodzielności.
 5. Wspieraj
  Powrót dziecka do nauczania stacjonarnego to nowa rzeczywistość, która wymaga przystosowania. Twoje dziecko może czuć się zagubione, dlatego pamiętaj, że Twoja wspierająca postawa, zainteresowanie, pomogą dziecku odnaleźć się w tej nowej sytuacji .
 6. Warto prosić o pomoc
  Jeśli już we wrześniu wiadomo, że dziecko będzie potrzebowało wsparcia w nauce jakiegoś przedmiotu, zapraszamy do programu Korepetycje za jeden uśmiech. Wystarczy na portierni Saltormu złożyć kartę ucznia, gdzie wypełniamy podstawowe informacje, my będziemy szukać bezpłatnych korepetycji. Również zapraszamy do naszych świetlić : Świata Dziecka dla dzieci oraz Oratorium dla młodzieży. Tam oferujemy nie tylko pomoc w odrabianiu lekcji, ale także wsparcie wychowawców oraz pracę w grupie o charakterze socjoterapeutycznym. Wszystko to na ulicy Różanej 5 w Saltromie.
 7. Przypominaj o bezpieczeństwie
  Warto pamiętać, że nasza rzeczywistość ciągle jest związana z pandemią koronawirusa i naszym obowiązkiem jest przypominanie o pewnych zasadach, które znajdują się na grafice poniżej.
A42z Bezpieczny powrot do szkoly
 

Ania Fura

  A42z2
     
 A42z3    

 

banner 1-procent