SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

emocjeJak dbać o dobry nastrój? Mam dla Was dzisiaj 3 sposoby na to jak dbać o dobry nastrój. Nie jest to wiedza tajemna więc każdy z Was może zadbać o to żeby się dobrze czuć. Zanim Wam zdradzę te sposoby, chciałabym zadać jedno pytanie:

 

Mierzenie nastroju
Jak się dzisiaj macie? W jakim jesteście nastroju? Spróbujcie określić to za pomocą liczby. Wybierzcie w skali od 1 do 10 na ile dobrze się dzisiaj czujecie. Wybierając 1 oznacza, że jesteście w kiepskim nastroju, a 10 wskazuje na Wasz wyśmienity humor !

A43z1
 

1. Przywoływanie dobrych myśli.
Każdy bierze teraz kartkę papieru i zapisuje trzy miłe, pozytywne rzeczy, które spotkały go podczas wakacji i lubi do nich wracać myślami. Nie muszą to być spektakularne wydarzenia. Może to być np. miło spędzony czas, spacer z kolegami, rozmowa lub spotkanie albo pomoc, którą się od kogoś otrzymało lub samemu udzieliło.

A43z2
 

2. Źródła mocy!
Jeśli macie pod ręką dużą kartkę papieru to weźcie ją koniecznie do tego zadania, jeśli posiadacie tylko małe, one też się przydadzą. Przygotujcie sobie też flamastry lub kredki. Zadaniem każdego z Was będzie stworzenie indywidualnej listy rzeczy, które są dla Was źródłem pozytywnych emocji. Powinny być to rzeczy związane ze zmysłami, np. muzyka, jedzenie, zapach albo z przypominaniem sobie miłych chwil. Poświęćcie teraz chwilę czasu na to, żeby uzupełnić listę ze źródłami mocy! Jeśli nie macie pomysłu, zapytajcie swoich bliskich, czy oni mają swoje źródła mocy, może coś Was zainspiruje, albo zaproście ich do tej zabawy i wspólnie wypełnijcie Wasze listy. Taka lista powinna znajdować się zawsze pod ręką, by w razie obniżonego nastroju móc po nią sięgnąć jak po „lekarstwo”.

A43z3
 

3. Moc wdzięczności
Pozytywne emocje innych mocno wpływają na nas samych. Okazując innym wdzięczność nie tylko poprawiamy im nastrój i sami lepiej się czujemy, ale także budujemy silne, pozytywne relacje, które są jednym z głównych źródeł szczęścia dla ludzi. Dlatego warto dbać o okazywanie wdzięczności. Zastanówcie się teraz, czy macie za co podziękować swoim bliski? Jest to dobra okazja, żeby im o tym powiedzieć. Możecie to zrobić w prosty sposób, czyli wyrazić to słowami, albo czynem. np. przygotować kartkę z życzeniami. Propozycje kartek znajdziecie poniżej :)

A43z4
 

źródło zajęć:
https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/scenariusz/jak-dbac-o-dobry-nastroj/zobacz
źródło zdjęć:
https://www.youtube.com/watch?v=PhvGtDdByVo

 

banner 1-procent