SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

saltrom 1-procent

„Przepiśnik” za chwilę będzie gotowy! Stwierdziłam, że zaproponuję Wam dzisiaj coś kulinarnego, ale nie będziemy gotować, za to zrobimy zeszyty, które później będziecie mogli wykorzystać do zapisywania w nich ulubionych przepisów.

 

Wiem, że są wśród Was osoby, które już próbują swoich sił w kuchni, więc może taki „Przepiśnik” Wam się przyda. Poniżej lista rzeczy, których potrzebujecie i zabieramy się do pracy!

Materiały:

 • zeszyt
 • kolorowy papier
 • mazaki, kredki
 • klej
 • nożyczki
 • wszystko co macie w domu i możecie wykorzystać do ozdoby (koraliki, sznurki, naklejki, taśmy itd.)
  A50z2
     
A50z3b   A50z4
     
 1. Zeszyt to podstawa całej pracy. Najlepiej gdyby miał sztywną okładkę bez napisów. Jeśli takiego nie macie, nie szkodzi. Może być w miękkiej okładce i z napisami. Waszym zadaniem będzie go ozdobić.
 2. Zaprojektujcie okładkę Waszego „Przepiśnika”. Chcecie, żeby był na niej napis, albo konkretny rysunek? Wystarczy go wyciąć z kolorowych kartek i przykleić. Wy możecie zrobić okładkę jednokolorową używając np. kolorowego papieru i na tym zrobić napis. Dołóżcie do tego elementy dekoracyjne, które wybraliście. Zadbajcie, o to żeby okładka miała przód i tył :) Czyli ozdóbcie ją z jednej i drugiej strony.
 3. Jeśli okładka jest gotowa, zadbajmy o to co będzie w środku i nie chodzi mi jeszcze o przepisy. Proponuję, żebyście w tym zeszycie zrobili zakładki tematyczne. Taka opcja ułatwi Wam szukanie przepisów w zeszycie. Wszystkie dania najłatwiej podzielić na takie kategorie: zupy, dania mięsne, dania rybne, dania warzywne, desery, koktajle. Jeśli taki podział Wam nie odpowiada i chcielibyście zastosować inny, oczywiście możecie. Jest to tylko propozycja. Inną opcją jest segregacja alfabetyczna, też bardzo praktyczna.
 4. No ale jak zrobić te zakładki? Najwygodniej na małych kwadracikach (wymiary 2 x 2 cm) narysować symbolicznie obrazki, które przedstawiają różne kategorie. Jeśli to będzie podział alfabetyczny na mini karteczkach należy napisać te litery. Wybierając segregację według kategorii możecie wykorzystać poniższe obrazki, wydrukować je w mniejszej wersji, albo przerysować.

  A50z6 A50z7 A50z8 A50z10
             
 5. Kartki w zeszycie trzeba podzielić przez ilość kategorii, które wybraliśmy. Jeśli zeszyt ma 50 kartek, a my wybraliśmy 5 kategorii to każda kolejna kategoria zaczyna się po 10 kartkach.
 6. Kiedy już policzymy i podzielimy zeszyt możemy przykleić nasze zakładki. A zrobimy to najwygodniej za pomocą taśmy klejącej. Ważne, żeby każda kolejna zakładka była niżej i wtedy wszystkie są widoczne.
 7. Można również zrobić strony tytułowe dla każdej kategorii.
 8. A teraz trzeba wypełnić zeszyt przepisami! Powodzenia.

Źródło zajęć:
http://negatyfffka.blogspot.com/2016/03/kuchenny-wspomagacz-dla-zapominalskich.html#
Źródło zdjęć:
https://www.edding.com/pl-pl/pomysly/pomysl/kreatywny-przepisnik-czyli-zeszyt-na-przepisy/
https://zszywka.pl/p/zeszyt-na-przepisy-5333767.html
https://zszywka.pl/p/przepisnik-diy---instrukcja-na-stro-14263603.html

 

banner 1-procent