SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

saltrom 1-procent

poradnik39Jak radzić sobie ze stresem? Każdy człowiek doświadcza stresu, jest on nam bardzo potrzebny. Z jednej strony pobudza nas do działania z drugiej ostrzega. Patrząc na historię to właśnie on pozwalał przetrwać ludziom pierwotnym.

To stres dawał sygnał do ucieczki lub do ataku. Pobudzał, mobilizował oraz dodawał energii. Dzisiaj nie musimy uciekać przed drapieżnikami, jednak mimo wszystko mówi się o pozytywnym stresie. Choć jeśli ktoś słyszy to słowo, raczej ma skojarzenia negatywne. To w jaki sposób przeżywamy stres zależy od naszego sposobu oceny danej sytuacji. Dlatego, żeby stres miał na nas pozytywny – mobilizujące działanie musimy nauczyć się odpowiednio radzić ze stresującymi sytuacjami. Stres pozytywny określany jako eustres: jeśli trwa krótko – pobudza nas do działania, mobilizuje, zapewnia zastrzyk energii. Przykładowymi sytuacjami, gdzie eustres się pojawia są: rozpoczęcie nowej pracy, narodziny dziecka, udział w zawodach. Stres, który ma na nas negatywny wpływ to dystres. Przede wszystkim powoduje przeciążenie i wyczerpanie organizmu. Jest to stres długotrwały, który zaburza komfort życia. Przykłady sytuacji w których ten typ stresu się pojawia to: śmierć bliskiej osoby, utrata pracy czy problemy zdrowotne. Trwający zbyt długo stres może wywoływać również objawy fizjologiczne np.: bóle głowy, szumy uszne, nadmierne wypadanie włosów, problemy skórne. W sztuce radzenia sobie ze stresem jest kilka elementów naszego życia, na które warto zwrócić uwagę w kontekście tego tematu. Przede wszystkim to zbilansowane odżywanie, sen odpoczynek i relaks. W razie konieczności wizyta u specjalisty. Dzisiaj przedstawię kilka ćwiczeń, które również mogą być pomocne w radzeniu sobie z długotrwałym stresem.

Propozycje ćwiczeń:

1. Oddech po kwadracie

Potrzebujesz kartki papieru oraz długopis. Narysuj kwadrat i na każdym boku napisz cyfrę 4. Postaraj się oddychać nosem. Wdech wykonaj łagodnie, wydech powinien być dłuższy i delikatny. Jeśli oddychanie przez nos będzie sprawiać Ci trudność, oddychaj tak, jak potrafisz.

 • Weź wdech licząc w myślach do czterech.
 • Następnie zrób pauzę, czyli zatrzymaj swój oddech, również odliczając do czterech.
 • Teraz wykonaj wydech, licząc do czterech.
 • Ponownie zrób pauzę, licząc do czterech.
 • Postaraj się wykonać taki cykl pięciokrotnie

Jeśli aktualnie nie możesz sobie pozwolić na rysowanie, spójrz w swoim otoczeniu na coś, co przypomina kwadrat lub prostokąt, na przykład książka lub kalendarz.

2. Ćwiczenia oparte na wizualizacji
Postaraj się oddychać nosem tak, jak w poprzednim ćwiczeniu. Łagodny wdech oraz dłuższy, delikatny wydech. Usiądź wygodnie i złóż dłonie przed klatką piersiową. Gdy robisz wdech - dłonie się od siebie oddalają, wykonując wydech – zbliżają. Możesz ponownie w myślach liczyć wolno do czterech

3. Reset dla umysłu
Ostatnia propozycja to najlepszy reset dla Twojego umysłu. Zadbaj o to, by znaleźć się w pomieszczeniu, w którym będziesz przebywać tylko Ty.

 • Ustaw stoper, budzik bądź aplikację na telefonie na 10 minut.
 • Wyłącz dźwięki w telefonie i innych urządzeniach, które mogłyby wybić Cię z rytmu.
 • Przygotuj matę, koc lub ręcznik.
 • Jeśli masz ochotę włącz relaksującą muzykę lub po prostu wybierz ciszę.
 • Połóż się wygodnie, włącz stoper, zamknij oczy, rozluźnij całe ciało i zacznij oddychać tak, jak we wcześniejszych ćwiczeniach.
 • Skup się na oddechu, obserwuj go, poczuj, jak wypełnia Twoje ciało i rozluźnia mięśnie.
 • Pozwól odpłynąć swoim myślom. Nie koncentruj się na nich.
 • Po zakończonym relaksie otwórz oczy, przejdź do pozycji siedzącej. Może Ci towarzyszyć delikatna senność, to normalne

Ania Fura
Literatura : e book – „Przygotuj się na mniej stresu” – praca zbiorowa

A56z1   A56z2
     

 

banner 1-procent