SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

emocje2Lista postanowień noworocznych. Czy ktoś z was zrobił kiedyś listę postanowień noworocznych? Dlaczego właściwie robimy taką listę?

 


4 kategorie
Na zdjęciu poniżej jest plakat z kategoriami postanowień noworocznych, możecie się z nimi zapoznać i zastanówcie się co się kryje pod tymi hasłami. Wskazówki pod spodem mogą Wam w tym pomóc.

 

Nauka nowych umiejętności.
Mogą to być wszelkiego rodzaju umiejętności: sportowe, artystyczne, językowe, np. jazda na rowerze, albo na łyżwach, składanie modeli, rysowanie grafik komputerowych, a nawet szydełkowanie. Każda każda nowa umiejętność wymaga czasu, aby ja opanować. Ważne, abyście spojrzeli na to pozytywnie. Nowy Rok to nowa możliwość. Sami stwierdźcie, czy warto z niej skorzystać.

Systematyczność
Może warto popracować nad sumiennością? Pamiętajcie, że nauka sumienności to świetna inwestycja w przyszłość i większa gwarancja na radzenie sobie ze stresem w dorosłym życiu, bo umiejętność organizacji pracy sprawia, że więcej rzeczy mamy pod kontrolą. A czego mogą dotyczyć postanowienia budujące Waszą systematyczność? Może odrabianie lekcji na początku weekendu, albo codzienne ścielenie łóżka, porządki w szafie raz w miesiącu, czy regularna pomoc w opiece nad psem? Małe obowiązki nie są aż tak trudne do realizacji, a budują dobre nawyki przydatne w przyszłości.

Zbieranie pieniędzy na jakiś cel
Często nasze marzenia wiążą się z wydatkami. Czy to znaczy, że lepiej nie marzyć? Wręcz przeciwnie, marzenia mają napędową moc, którą warto wykorzystać. Można ustalić kwotę niezbędną do zakupu i starać się ją odkładać. Jak to zrobić? Można ustalić jaką część kieszonkowego odłożycie na ten cel, można gospodarować pieniędzmi, które dostaje się okazjonalnie na urodziny, lub dzień dziecka. W ciągu roku jest mnóstwo okazji, które warto wykorzystać. Z czasem gdy zobaczycie, że Wasza kwota wzrasta zobaczycie wartość Waszych starań. To może Wam też pomóc w gospodarowaniu pieniędzmi na przyszłość.

Dobre nawyki
Co się kryje pod tym hasłem? Zastanówcie się, czy jest coś co chcielibyście wprowadzić w wasze codzienne życie? Nie chodzi o nauczenie się nowej umiejętności i systematyczne wypełnianie obowiązków. Chodzi o jakąś domową przyjemność, której wprowadzenie da wam i Waszym bliskim coś dobrego. Może wspólne jedzenie posiłków w weekend, żeby mieć czas na rozmowy, może wspólne wyjście raz w miesiącu, do kina, albo na spacer do parku, wspólny wieczór gier planszowych, może wspólny seans filmowy z popcornem ? Wymyślcie swój ulubiony dobry nawyk i bądźcie odpowiedzialni za jego realizację.

W ten sposób omówiliśmy już wszystkie kategorie postanowień noworocznych. Czy któraś z kategorii szczególnie Wam się spodobała? A Może wybierzecie po jednej czynności z każdej kategorii? Jeśli jest to dla Was zbyt trudne możecie skorzystać ze skróconej wersji noworocznych zmian i postanowień. Uzupełnijcie poniższą kartę odpowiadając pierwszym słowem jakie przyjdzie Wam do głowy. Musicie tylko dokończyć zaproponowane zdania:)

 

dobrej zabawy
p. Paulina

 

 

banner 1-procent