SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

emocjeJak mówić „NIE”? Czy zdarzyło Wam się mieć problem z powiedzeniem słowa „nie”, w sytuacji, w której chcieliście odmówić? Zdarza się, że ludzie robią coś czego nie chcą, bo nie potrafią odmówić.

 

Towarzyszą im przy tym negatywne emocje tj. gniew, strach. Powodem, dla którego ludzie robią coś, na co nie mają ochoty, są kłopoty z odmawianiem. Samo słowo „NIE” wywołuje u nich pewien dyskomfort. Podczas dzisiejszych zajęć zastanowimy się dlaczego to jest takie trudne i spróbujemy być bardziej asertywni w sytuacjach konfliktowych!

5z1
 

1. Przed wami zadanie językowe! Musicie znaleźć znaczenie trzech słów:

  • asertywność,
  • agresor,
  • ofiara,

Możecie użyć do tego Słownika Języka Polskiego, jeśli macie taki w domu, lub znaleźć definicję tych słów w Internecie (Słownik Języka Polskiego w wersji on-line również istnieje :)

5z2
 

2. Poniżej umieściłam kilka przykładowych scenek, w których trzeba być asertywnym. Waszym zadaniem jest zaprosić kogoś z domu do zabawy i odegrać te scenki. Możecie wybrać jedną lub kilka.

  1. Grupa starszych kolegów chce wyłudzić pieniądze od młodszego chłopca.
  2. Dwie gimnazjalistki namawiają młodszą koleżankę, żeby paliła z nimi papierosy.
  3. Dwóch kolegów namawia kumpla z klasy, by ten uciekł z nimi z lekcji matematyki, a tego dnia ma być właśnie sprawdzian.
  4. Koleżanka namawia drugą koleżankę do kradzieży spodni w sklepie odzieżowym.

3. Teraz odpowiedzcie na poniższe pytania, które dotyczą odegranych scenek:

  • Jakie negatywne emocje towarzyszyły wam w trakcie prezentacji scenek?
  • Jak zapobiegać i przeciwdziałać agresji?
  • Jak postępować, by nie szkodzić sobie i innym?

4. Zapoznajcie się z Prawami Osobistymi, które zostały stworzone, jako drogowskazy, aby każdy człowiek wiedział do czego ma prawo.

5z3
 

5. Bądźcie czujni!

Postarajcie się w następnym tygodniu obserwować jak zachowujecie się w sytuacjach, które omówiliśmy podczas dzisiejszych zajęć. Czy zdarza Wam się mieć trudność z odmową w konkretnych momentach? Bycie asertywnym to umiejętność, którą trzeba ćwiczyć i próbować. Nie zniechęcajcie się jeśli nie zawsze Wam się udaje. Ważne żebyście mieli tego świadomość i za każdym razem próbowali zachować się tak jak uważacie za słuszne.

p. Paulina

 

 

 

banner 1-procent