Co to jest uważność? Dzień dobry! Mam dla Was dzisiaj propozycje bardzo ciekawych zajęć o uważności. Sprawdźcie czy jesteście uważni na co dzień, czy raczej trudno Wam się skupić!
1. Czy zdarza wam się szukać jakiegoś przedmiotu, który przed chwilą mieliście w rękach, ale teraz absolutnie nie możecie sobie przypomnieć, co z nim zrobiliście?
- Jak myślicie dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Czy odkładając byliście uważni czy nieuważni?
- A może ktoś miał taką sytuację: podczas oglądania ulubionej bajki i podjadania ciasteczek nagle zorientowaliście się, że w paczce jest już pusto, a Wy nie wiecie jak i kiedy to się stało… Jak mogło do tego dojść?
- Czy podczas jedzenia byliście uważni czy nieuważni? Gdzie była wtedy wasza uwaga?
- A gdy leżycie wieczorem w łóżku i nie możecie zasnąć? O czym myślicie?
- Czy zdarza Wam się, że myślicie o sprawdzianie, który Was czeka następnego dnia? Albo żałujecie czegoś, co się stało dzisiaj i ta myśl cały czas was męczy? Gdzie jest wtedy wasza uwaga?
2. Czy mogę ćwiczyć swoją uwagę?
Zapraszam Was do obejrzenia krótkiego filmu, w którym nauczycielka uważności, pani Marta Markocka-Pepol opowie o tym, czy da się ćwiczyć swoją uwagę.
![]() |
Teraz spróbujcie odpowiedzieć na poniższe pytania:
- Dlaczego Maja na początku filmu jest zmartwiona?
- Dlaczego przed wyjściem do szkoły się zdenerwowała?
- Co zrobiła dziewczynka żeby odgonić od siebie złe myśli?
- Czy obserwacja własnego oddechu pomogła jej się uspokoić? Dlaczego?
3. Ćwiczenie uważności ciała
Zamiast martwić się i cały czas myśleć, możemy skupić się na swoim ciele. Skierować na nie uwagę i sprawdzić jak się czuje. Wykonajcie teraz ćwiczenie według podanej instrukcji
1. Włączcie poniższe nagranie, którego będziecie słuchał prze kilka kolejnych minut i połóżcie się na łóżku, lub na podłodze.
2. Na początku nagrania jest chwila, żebyście mogli znaleźć miejsce i wygodną pozycję.
3. Po wysłuchaniu nagrania wróćcie do pozycji siedzącej i przeczytajcie poniższą informację
Gdy się denerwujemy ciało często się napina. Niektórzy zaciskają pięści, albo szczęki. Niektórzy czują, że pocą im się dłonie. Często też szybciej bije nam serce i nasz oddech przyśpiesza. Albo czujemy kłucie w brzuchu, lub w klatce piersiowej. Jeśli znamy reakcje swojego ciała, czyli jesteśmy na nie uważni łatwiej nam jest nad tym zapanować i rozluźnić się w stresujących sytuacjach.
Zastanówcie się co obserwujecie siebie gdy jesteście zdenerwowani, zestresowani, smutni? Zauważcie jak reaguje wtedy Wasze ciało. To cenna wskazówka w radzeniu sobie ze stresem, albo trudnościami.
Życzę uważnych zajęć
p. Paulina
źródło:
https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/scenariusz/czy-moge-cwiczyc-swoja-uwage/zobacz