SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

orszakJuż 6 stycznia, po raz dziewiąty ulicami Krakowa przejdzie Orszak Trzech Króli. Wśród zapowiadanych nowości jest czwarty, konny orszak, który wyruszy z parafii św. Kazimierza na Grzegórzkach. Trasa orszaku zielonego jeszcze się wydłuży i zyska nowe atrakcje.

Wśród nowości znajdą się m.in. słoń na ruchomej platformie i dodatkowy, czwarty orszak. Głównymi gwiazdami wydarzenia tradycyjnie będą dzieci.

Jak co roku Orszak Trzech Króli o godzinie 12.00 znajdzie się na Rynku Głównym, gdzie odda pokłon Dzieciątku i Świętej Rodzinie. Tradycyjnie trzy orszaki wyruszą z tych samych miejsc – z Dębnik, spod kościoła św. Floriana i ze wzgórza wawelskiego.

Jak zapowiedziano podczas briefingu, orszak czerwony – europejski – przejdzie najstarszą trasą z Wawelu – ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy w katedrze wawelskiej ks. abp Marek Jędraszewski powita króla i jego orszak, a potem poprowadzi monarchę za gwiazdą do stajenki.

Z kolei orszak zielony – symbolizujący kontynent azjatycki – zbierze się w salezjańskim parku Wioski Świata przy ul. Tynieckiej, skąd uda się na mszę św. w kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Następnie, m.in. przez Rynek Dębnicki i most Dębnicki, ruszy w trasę do Rynku Głównego.

Salezjański orszak będzie promował przede wszystkim "adopcję miłości". Jak wyjaśnił ks. Krzysztof Cepil, jest to program oferujący "wsparcie modlitewne i materialne dla dzieci i młodzieży" w Iraku, Syrii i na Ukrainie. W orszaku zielonym przejdzie również największa atrakcja tegorocznego wydarzenia, czyli słoń na ruchomej platformie, którego dosiądzie azjatycki król.

Trzeci z orszaków – niebieski, czyli afrykański, mający charakter misyjny – ruszy z placu Matejki i przejdzie ul. Floriańską na Rynek Główny.

W tym roku z Grzegórzek wyruszy dodatkowy, czwarty orszak św. Kazimierza Królewicza, który uformuje się w parafii swojego patrona.

Wszystkie orszaki spotkają się przed sceną na Rynku Głównym. Po jasełkach w wykonaniu dzieci i oddaniu pokłonu Dzieciątku, odprawiona zostanie wspólna modlitwa i rozpocznie się kolędowanie.

Jak podkreślają organizatorzy, najważniejszymi aktorami wszystkich orszaków będą dzieci, które odegrają role małych rycerzy i dwórek.

W tegoroczne wydarzenie ponownie włączy się organizacja Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, która – dzięki zbiórce funduszy dla potrzebujących – nada mu wymiar charytatywny.

Orszak Trzech Króli odbywa się w ponad 700 miejscowościach w Polsce, a także m.in. we Francji, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. Do poprzednich edycji włączały się także parafie misyjne z Burundi i Republiki Środkowej Afryki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziały w Orszaku Trzech Króli. W niedzielę 6.01.2019 spotykamy się w Saltromie o 9.30, następnie udajemy się na Mszę Św. do Kościoła św. Stanisława Kostki na Dębnikach na godzinę 10.00, później w zielonym Orszaku ruszamy ulicami Krakowa na Rynek Główny. 

 

banner 1-procent