SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

psychologDzisiaj zapraszam do aktywności dzieci, młodzież, wolontariuszy, a także rodziców i opiekunów. Przed nami temat bardzo letni, a zarazem aktualny niezależnie od pory roku i wieku :)

 


1. Przeczytaj proszę zdania zamieszczone poniżej:

"Ona jest ładniejsza ode mnie!"

"Nigdy mu nie dorównam"

"On zawsze robi to lepiej niż ja"

"Inni mają lepsze ciuchy, wyglądam gorzej od nich"

"Zawsze mam gorsze oceny z matematyki niż..."

"On był już w tylu miejscach na świecie, a ja..."

2. A teraz pomyśl, czy któreś z tych zdań brzmią znajomo. Zdarzyło Ci się patrząc na kogoś innego porównać do niego jakieś swoje cechy, umiejętności czy to, co posiadasz? A może to Twój nawyk, by porównywać się do innych i sprawdzać za każdym razem, w czym jesteś lepszy/gorszy/jakiś tam?

Każdemu czasem, niejako "z automatu" zdarzy się taka myśl. Jednak zdecydowanie zbyt częste porównywanie się do innych powoduje, że sami zaczynamy czuć się niewystarczający, gorsi, brzydsi, tracimy poczucie własnej wartości i świadomość tego, że różnice między ludźmi są czymś normalnym, co dodaje kolorytu przyjaźniom i znajomościom. Że nie musimy (wręcz nie możemy, to po prostu niewykonalne!) być najlepsi we wszystkim.

Napawając się pięknem łąki raczej nie myślimy, że jeden kwiat jest gorszy od drugiego, że część nie powinna się tam znaleźć, że mak powinien wstydzić się swoich dużych czerwonych płatków... Dlaczego więc takie myśli pojawiają się czasem w głowie, gdy znajdziemy się wśród innych ludzi? Porównujemy sposób ubierania się, urodę, inteligencję, posiadane gadżety, ilość znajomych na portalu społecznościowym, osiągnięcia, sukcesy, sytuację materialną... A gdyby tak uwierzyć, że każdy z nas jest inny, ale tak samo wartościowy i docenić siebie, nie oceniając innych?

3. ĆWICZENIE:
A teraz wyobraź sobie siebie na łące. Jesteś jednym z wielu rodzajów kwiatów. Opowiedz na pytania:

  • jaki masz kolor?
  • jaki jest Twój kształt?
  • czy wiesz już, jakim jesteś gatunkiem? A może Twój pąk dopiero się rozwija i nie potrafisz jeszcze go nazwać?
  • pomyśl, jak pachniesz
  • czy masz płatki? ile ich jest?
  • czy jesteś miękki w dotyku, czy kłujesz?
  • rośniesz w samym środku łąki, otoczony wieloma innymi kwiatami, czy rozkwitasz na uboczu, w cieniu drzewa lub na pustej polanie?

A teraz namaluj farbami lub narysuj swój kwiat, który pokaże, jaki jesteś. Spójrz na umieszczone poniżej zdjęcia różnych kwiatów, mogą być Twoją inspiracją. Możesz także stworzyć kwiat, którego nigdy wcześniej nie widziałeś.
Pamiętaj, że łąka jest najpiękniejsza wtedy, gdy znajdują sie na niej setki różnorodnych roślin.

Wspaniałej zabawy!
p. Paulina

fot. pixabay.com, freepik.com

68kwiatki 1m   68kwiatki 2
     
68kwiatki 4   68kwiatki 3
     
68kwiatki 5   68kwiatki 6m
     
68kwiatki 8   68kwiatki 7
     

 

banner 1-procent