SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

6DIYWitajcie! Dzisiaj przygotowałam dla Was fajne zajęcia plastyczne- zrobimy razem bukiet tulipanów techniką origami. Na początek kilka ciekawostek na temat tej techniki: sztuka pochodzi z Chin, ale za jej kolebkę tradycyjną (miejsce gdzie coś powstało, skąd pochodzi) uznaje się Japonię.

Bardzo szybko rozpowszechniła się w Europie. W XX wieku ustalono reguły składania origami: punktem wyjścia powinna być kwadratowa kartka. Nie powinno także używać się nożyczek ani kleju. Taka technika jest niezwykle prosta i wygląda efektownie. Wykorzystajcie to robiąc prezent dla rodziców lub dziadków. Na pewno docenią Wasze starania!

Co potrzebujemy?

  • różnokolorowe kartki papieru (obowiązkowo kartka zielona, która będzie potrzebna jako łodyga)
  • długie wykałaczki (takie jak do szaszłyków)
  • nożyczki do wycinania papieru

Krok 1 - tworzenie zgięć na papierze
Z kolorowej kartki wycinamy kwadrat. Składamy go na pół po przekątnej (tak żeby powstał trójkąt), rozkładamy, znów składamy po przekątnej, ale w drugą stronę, rozkładamy. Składamy na pół wzdłuż jednego boku, rozkładamy, składamy wzdłuż drugiego boku, rozkładamy. Powinna powstać siatka zagięć tak jak na zdjęciu obok.

70tulipan krok1
 

Krok 2 - składanie w trójkąt
Papier składamy w trójkąt wzdłuż linii od rogu do środka kwadratu, środkowe linie składamy do środka, tak jak na zdjęciu. Powinny powstać dwa trójkąty łączące się w wierzchołku.

70tulipan krok2
 

Krok 3 - składanie w romb
Każdy z trójkątów składamy tak, żeby jego dolne rogi połączyły się z wierzchołkiem trójkąta. Otrzymujemy kształt rombu złożonego z dwóch zaginających się trójkątów. Przekładamy boki (trójkąty) tak, by z obu stron mieć romb z całej kartki, bez zagięć.

 

Krok 4 - tworzenie płatków
Kolejno zginamy cztery boki do środka. Wkładamy powstałe płatki do siebie. Wdmuchujemy powietrze przez dziurkę, która powstała na jednym z wierzchołków.

 

Krok 5 - wywijanie płatków i tworzenie łodygi
Wywijamy płatki. Wycinamy z zielonego papieru pasek i przyklejamy go do wykałaczki. Wycinamy listek i przyklejamy. Wkładamy wykałaczkę do kwiatka. Tulipan gotowy.

70tulipan origami1
 

Podzielcie się z nami Waszymi bukietami. Powodzenia!

 

 

banner 1-procent