SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

sl logo

saltrom 1-procent

psychologNa zajęciach często rozmawiamy o emocjach. Jak zapewne pamiętacie, jedną z tak zwanych emocji podstawowych jest złość.

Jak każda emocja, również i ta jest dla nas drogowskazem – mówi o tym, że wydarza się coś, co nam się nie podoba, co narusza nasze granica, co może nas skrzywdzić lub po prostu jest nie po naszej myśli. Kiedy złości w nas jest zbyt dużo, zdarza się, że eksplodujemy podobnie do wulkanu, zalewając naszymi zachowaniami czy krzywdzącymi słowami wszystko wokół. Złość zwiększa naszą energię, dodaje nam siły do działania, dlatego te zachowania pod jej wpływem czasem potrafią być naprawdę gwałtowne. Jeśli jednak chcemy zapanować nad tą emocją, możemy w szybki, prosty i tani sposób stworzyć sympatyczny przedmiot, na który przelejemy nadmiar energii. Zapraszam Cię do wspólnej zabawy – stworzenia własnego gniotka.

1. Do stworzenia gniotka będziemy potrzebować:

  • balona
  • butelki plastikowej
  • mąki ziemniaczanej
  • lejka (jeśli go nie masz w domu, możesz użyć zwiniętej folii aluminiowej jak na zdjęciu, albo kartki papieru)
  • wstążek do ozdobienia
71glutek1
 

Ważne: Nawet najsprytniejszym może zdarzyć się rozsypać mąkę, pamiętaj proszę o przygotowaniu miejsca do pracy oraz posprzątaniu po zakończonej zabawie.

2. W gwincie butelki umieść lejek, a następnie wypełnij ją mąką ziemniaczaną.

 

3. Nadmuchaj balon, a następnie skręć kilkukrotnie końcówkę, ciągle trzymając ją tak, by nie uchodziło z niej powietrze.

71glutek3
 

4. Ostrożnie naciągnij końcówkę balona tak, by szczelnie objąć nią gwint butelki. Balon powinien samodzielnie utrzymać się nad butelką.

71glutek4
 

5. Następnie odwróć balon z butelką „do góry nogami” i poklepując po butelce powoli przesypuj mąkę do środka balonu. Gdy balon wypełni się mąką, zdejmij ostrożnie jego końcówkę z gwintu butelki i upuść powietrze. Zawiąż balon.

71glutek5
 

6. Miejsce związania ozdób kolorową wstążką, możesz podkręcić jej końcówki dla lepszego efektu 😉 Jeśli chcesz, możesz także narysować na nim pisakiem dowolną buźkę. Twój gniotek jest gotowy!

71glutek6   71glutek7
     

7. Teraz pozostaje go ściskać do woli, gdy poczujesz, że rozpiera Cię energia, nad którą trudno zapanować. Albo po prostu dla przyjemności 😊 Udanej zabawy!

P.S. Pamiętaj, że gniotek powstał z balonu, który ma ograniczoną wytrzymałość. Po jakimś czasie może ulec przebiciu. Możesz wtedy wykonać kolejnego gniotka, ale wcześniej koniecznie posprzątaj rozsypaną mąkę!

p. Paulina

 

 

banner 1-procent