SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

saltrom 1-procent

emocjeKim jestem? W ostatnich dniach prowadziliśmy zajęcia o komunikacji, komunikacji międzyludzkiej, dobrej komunikacji. Dziś powiem Wam o komunikacji z samym sobą. Zapraszam do przeczytania opowiadania i rozwiązania zadania.

 

Pewien młodzieniec wyszedł się na wyprawę w góry, bo było to jego pasją. Gdy szedł jeszcze niezmęczony drogą, zobaczył, przy szlaku siedzącego, starszego mężczyznę. Chłopak pomyślał, że potrzebuje pomocy. Zapytaj go: „Dzień dobry, potrzebuje pan czegoś?” Człowiek spojrzał na niego, uśmiechnął się łagodnie i nieśpiesznym głosem odpowiedział: „Nie... dziękuje, niczego nie potrzebuję, ale jeśli chcesz, ja mogę ci dać coś bardzo cennego jeśli odpowiesz mi na jedno pytanie.” Turysta nie spodziewając się takiej odpowiedzi, zaintrygowany całą sytuacją, zapytał: „Co takiego?”, a starzec nie zmieniając pozycji, ani wyrazu twarzy, kontemplując piękno otaczającej go natury, zadał niespodziewane pytanie: „Kim jesteś?” Młodzieniec całkowicie zbity z tropu, szybko odpowiedział „Jestem Michał”. Na to starzec: „Nie pytam o twoje imię, ale o to kim jesteś?” Chłopak miał wrażenie że rozmowa zmierza w kierunku, który nie jest jego celem, ale dał się w nią wciągnąć odpowiadając szybko „Jestem człowiekiem” na co usłyszał „Nie pytam o gatunek z jakiego pochodzisz, ale o to kim jesteś?” Irytacja zaczęła ustępować głębszej refleksji, i wtedy Michał odpowiedział „Jestem mężczyzną”, co również spotkało się ze sprzeciwem mędrca. „Nie pytam o twoją płeć, ale o to kim jesteś?” Dopiero po dłuższej chwili podła odpowiedź „ Jestem studentem...” na co starzec „nie... nie chcę znać twojej roli społecznej, pytałem, kim jesteś?” Wtedy młody człowiek usiadł koło starca, patrząc w rozciągającą się przed nimi przestrzeń i zamyślił się głęboko. Stary człowiek uśmiechnął się i powiedział : „I to jest właśnie mój dar dla ciebie”.

Zastanów się o czym jest to opowiadanie i spróbuj znaleźć w nim ukryty sens, może pomogą Ci w tym pytania pomocnicze:

  • O czym rozmawiają młodzieniec i starzec?
  • Jakie pytanie zadał starzec?
  • Czy był zadowolony z odpowiedzi chłopca?
  • Dlaczego tak reagował?
  • Co zrobił i jak czuł się na koniec rozmowy młodzieniec?
  • Co starzec dał młodzieńcowi, czy była to rzecz materialna czy jakaś myśl?

Spróbuj odpowiedzieć na pytanie zadane młodemu człowiekowi przez starca: Kim jesteś? Czy łatwo Ci znaleźć odpowiedź? Jeśli nie, spróbuj wykonać poniższe ćwiczenie, które na pewno Ci w tym pomoże, postaraj się udzielić szczerych i przemyślanych odpowiedzi (do zrobienia zadania przygotuj kartkę A4 i coś do pisania).

Moje drzewo
1. W dolnej części kartki narysuj korzenie, zastanów się jaką rolę spełniają one w życiu każdego drzewa, czy są ważne i potrzebne? Korzenie w naszym ćwiczeniu będą symbolem stabilności i bezpieczeństwa, przyznaj sam, że bez nich drzewo by się przewróciło. Twoim zadaniem jest teraz przy korzeniach wypisać wszystkie osoby i rzeczy, które sprawiają, że czujesz się w życiu bezpiecznie, zastanów się dzięki komu lub czemu masz poczucie stabilności. Często są to osoby lub rzeczy, których inni nie widzą, wiesz o nich tylko ty, jak nie widać korzeni ukrytych pod ziemią, ale wiadomo, że bez nich drzewo nie mogłoby istnieć.

119d1
 

2. Kolejną częścią drzewa i naszego zadania będzie pień, który jest silny, gruby i widoczny dla każdego, w przeciwieństwie do ukrytych korzeni. To bardzo ważna część drzewa, jego podstawa. Spróbuj w tym miejscu odpowiedź na pytanie: Kim jesteś? Wypisz odpowiedzi koło pnia. Zastanów się dokładnie co w tym miejscu warto napisać (jesteś człowiekiem, uczniem, dzieckiem synem, córką, przyjaciółką, tancerzem, a może artystą). Nie ograniczaj się do jednego słowa, poświęć chwilę czasu żeby znaleźć jak najwięcej określeń samego siebie.

119d2
 

3. Przejdźmy do gałęzi. Czy jest ich dużo na drzewie? Zdecydowanie! Dlatego na Twojej kartce powinno być ich również sporo. Tak samo dużo, masz cech charakteru i wygładu. Dlatego każdą narysowaną gałąź postaraj się podpisać swoją cechą charakteru lub wyglądu. Możesz wpisywać te pozytywne i negatywne. Nikt z nas nie jest przecież doskonały. Nie masz pomysłu na swoje cechy? Postaram się Ciebie zainspirować. Może jesteś kreatywny, wesoła, pracowity, wysoki, wysportowana, miły leniwa, pomocny, żartobliwy, sławna, spontaniczna, ostrożny, nieśmiały, milcząca, przystojny, piękna, niski, szczupły itd. Mam nadzieję, że wiesz co należy wpisać i będziesz mógł przejść do kolejnej części.

119d3
 

4. Wszyscy wiemy, że drzewa mają liście i na pewno teraz chcesz je narysować, zaproponuję Ci jednak, żebyś narysował teraz coś, co jest ładne, pięknie pachnie, i często lubimy to mieć w wazonie, żeby ozdabiało nam dom. Oczywiście że chodzi o kwiaty, narysuj ich kilka. Skoro wszyscy uważamy, że kwiaty są piękne, postaraj się teraz znaleźć w swoim życiu to, co jest równie piękne. Mogą to być osoby, rzeczy, wspomnienia, wydarzenia, podróże, twoje cechy wyglądu lub charakteru. Jestem przekonana, że możesz ich wypisać przynajmniej 7!

119d4
 

5. Kiedy wypiszesz i uświadomisz sobie jak wiele rzeczy w Twoim życiu jest pięknych zapraszam do ostatniej części ćwiczenia. Drzewa rodzą pyszne, soczyste owoce, które z przyjemnością jemy. Żeby było dojrzałe i gotowe do zjedzenia, musi minąć trochę czasu. Narysuj na swoim drzewie jabłka, a przy nich własne sukcesy, czyli to co osiągnąłeś, bo poświęciłeś na to czas, naukę, byłeś wytrwały, a „owocem” tej wytrwałości był właśnie sukces. Wspomnę, że sukcesy mogą być małe i duże. To małe sukcesy budują drogę do dużych osiągnięć. Jeśli nie przychodzi Ci nic do głowy, to odpowiedz sobie na proste pytanie: czy potrafisz jeździć na rowerze, albo pływać? A może udaje Ci się opanować emocje i nie pokłócić kolejny raz z rodzeństwem? Może zrobiłeś coś o co poprosiła Cię mama chociaż wcześniej sprawiało Ci to trudność? Ustawiasz budzik 10 minut wcześniej i nie spóźniasz się do szkoły? To wszystko można uznać za sukcesy, z których powinieneś być dumny. Wypisz je teraz.

119d5
 

 

W ten oto sposób wypełniliśmy nasze drzewo. Spójrz na nie i zobacz ile informacji o sobie napisałeś. Czy to łatwe zadanie, odpowiedzieć na pytanie: Kim jesteś? Również uważam, że nie. Potrzeba naszego zaangażowania i uwagi. To bardzo ważne, żeby wiedzieć kim jesteśmy, wtedy łatwiej nam rozumieć siebie, innych i rozmawiać z innymi.

p. Paulina

 

banner 1-procent