SALEZJAŃSKI RUCH TROSKI O MŁODZIEŻ

zima z saltromem

saltrom 1-procent

Czym jest Saltrom Salezjański Ruch Troski o Młodzież?

To roześmiane buzie dzieciaków, które „uciekły” na wycieczkę za miasto. To wielkie oczy uradowanej Małgosi na widok nowych butów, które udało się kupić. To radość z powodu wymarzonego plecaka, kolorowych zeszytów czy książek, o brak których już nikt nie będzie się złościł. To zachwyt tych, którzy pierwszy raz w swoim życiu zobaczyli morze i pewnie by się to nie udało, gdyby nie dofinansowania, sponsorzy i ludzie wielkiego serca.
To posiłek każdego dnia, prośba o dodatek zupy czy pytanie o dokładkę drugiego i niezwykłe komentarze: „Obiadek był gitesik”. To wreszcie radosny sms: „Zdałem, już nie mam zagrożenia”. To niedowierzanie w głosie młodego człowieka, który pojął zawiłości matematyki lub chemii i zdziwienie: „To takie proste?!”
To taniec zwycięstwa nad każdym rozwiązanym trudnym problemem, to niekończące się rozmowy o tym, jak dogadać się z nauczycielami i rodzicami i jak przeżyć „piekło zwane młodością”. To ciepłe ramiona dzieciaków, pragnących przytulenia, to czasem smutne oczy młodych ludzi szukających zrozumienia… To godziny rozmów z rodzicami i zwykłego wysłuchiwania tego, co trudne i bolesne.
To ludzie żywi, z krwi i kości, z ich radościami i zranieniami, ludzie spotykani każdego dnia, potrzebujący prostych gestów i pomocy, która wcale nie wymaga wiele.
To placówka, w której działają dwie świetlice: dla dzieci i młodzieży, a poza tym darmowe korepetycje, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, obozy wakacyjne i zimowe, Yacht Club, różnego rodzaju kursy, chór Gospel.
Saltrom jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-20:00.

Świat Dziecka

To miejsce wyjątkowe, gdzie każdy jest mile widziany, zwłaszcza, jeśli ma od 6 do 13 lat. Świetlica Świat Dziecka jest przeznaczona dla dzieci, które pod opieką księży, wychowawców i wolontariuszy spędzają czas wolny w sposób radosny i kreatywny.
Jak to się zaczyna? Gdy zegar wybija godzinę 14.30, po schodach Saltromu wbiega gromadka dzieci. Dzień zaczyna się od odrabiania zadań. Po przekroczeniu progu każdy krzyczy, z czego ma pracę domową. Dzieci wybierają sobie wychowawcę, pod którego okiem napiszą streszczenie Pinokia, odpowiedzą na pytanie How Are You?, czy zgłębią tajemnice pola powierzchni równoległoboku.
Co dalej? Każdego dnia inne zajęcia: plastyczne, wokalne, taneczne, sportowe, teatralne, nauka języka angielskiego - a przede wszystkim bardzo dobra zabawa. Co tydzień pani psycholog przygotowuje zajęcia programowe - integracyjne lub pomagające radzić sobie z trudnymi emocjami. Każdego dnia na dzieci czeka też ciepły posiłek i słodki podwieczorek.
Oprócz tego podopieczni Świata Dziecka wyjeżdżają na różne wycieczki i wspólne wakacje. A wszystko to w duchu salezjańskim i w oparciu o rozum, religię i miłość.

Oratorium

To miejsce, do którego można „tak po prostu przyjść”, głównie jeśli posiada się pomiędzy 14 a 19 lat.
Tu po zajęciach szkolnych młodzi ludzie mogą spędzić czas wolny i uzyskać różnego rodzaju pomoc. Tu mogą odrobić lekcje, pograć w bilard i piłkarzyki oraz liczne gry planszowe, obejrzeć film.
Każdego dnia odbywają się inne zajęcia: taneczne (hip-hop, breakdance, taniec jazzowy), kulinarne, sportowe (siłownia, ścianka wspinaczkowa, ping-pong) a także muzyczne (nauka gry na gitarze).
Jesienią i wiosną Oratorium organizuje długo wyczekiwane przez miłośników górskiego wędrowania wycieczki za miasto.
Oratorium daje młodym ludziom przestrzeń, w której mogą rozwijać swoje zainteresowania, realizować swoje pasje oraz odkrywać i lepiej rozumieć siebie samych.
Przede wszystkim jednak jest to miejsce przyjazne, w którym młodzi czują się dobrze i bezpiecznie, miejsce długich rozmów, gdzie można zawrzeć nowe znajomości i przyjaźnie.
Oratorium czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.00 do 20.00.

Korepetycje za jeden uśmiech

Jeden uśmiech wystarczy, by móc wziąć udział w korepetycjach w Saltromie!
Darmowe korepetycje to bezpłatne, indywidualnie umówione spotkania prowadzone przez wolontariuszy, dostosowane do możliwości czasowych ucznia i korepetytora.
Odbywają się od poniedziałku do piątku od godzin porannych do późnego popołudnia, w sali przygotowanej do nauki, tak aby każdy uczeń mógł spotkać się z korepetytorem raz w tygodniu na godzinę – choć zdarza się, że korepetycje trwają dłużej lub odbywają się częściej.
Jest to inicjatywa skierowana do tych uczniów, których rodziców nie stać na płatne korepetycje.
W każdym tygodniu w saltromowej sali korepetycyjnej odbywa się kilkadziesiąt takich spotkań.

Punkt Poradnictwa

Czasem dobrze spytać o radę psychologa…
Jako że Saltrom specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą, działa tu bezpłatny punkt poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego. Jest to konkretna oferta pomocy skierowana do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców borykających się z trudnościami wychowawczymi i emocjonalnymi. Ze względu na specyfikę miejsca pomoc dorosłym jest udzielana w formie informacji o miejscach, gdzie można szukać kontaktu ze specjalistami z różnych dziedzin.
Z pomocy psychologa mogą skorzystać rodzice, których dzieci mają problem z nauką, nie radzą sobie z emocjami, są nieśmiałe lub po prostu potrzebują wsparcia i pomocy doświadczonego psychologa.

Saltrom Gospel Choir

Saltrom Gospel Choir powstał z potrzeby serca w listopadzie 2010 roku. Z czasem rósł w siłę - za sprawą coraz większej liczby członków oraz potęgi ich głosów. Dziś stanowi dwudziestoosobową zgraną ekipę, wciąż otwartą na innych, którzy chcieliby dołączyć do grupy osób połączonych pasją, przyjaźnią i wspólnym celem, jakim jest ewangelizacja. Chór prowadzony jest przez charyzmatyczną  dyrygentkę Leę Kjeldsen. Integralną jego część stanowią asystujący mu muzycy z Pawłem Koszałką na czele.
Saltrom Gospel Choir nieustannie się rozwija - nieprzerwanie trwają prace nad poszerzaniem repertuaru i udoskonalaniem umiejętności. Jednak ponad profesjonalne wykonywanie utworów chór przekłada chęć dzielenia się Bożą radością i świadczenie o Prawdzie. Dlatego też chętnie i często koncertuje. Można było go usłyszeć m. in. podczas VI (2011) i VIII (2013) edycji Festiwalu 7xGospel, Dnia Księdza Bosko (2012), II Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II (2012), Gospel City (2013) czy Savionaliów (2013).
Próby chóru odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 19:00.

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/saltrom.gospel.choir?fref=ts

Yacht Club Saltrom

Obozy żeglarskie, szantowania, szkolenie kadry, spotkania z „ludźmi morza”, a przede wszystkim szeroko pojęte „łapanie wiatru w żagle”.

Yacht Club Saltrom jest miejscem łączącym młode osoby, dla których żeglowanie jest (lub wkrótce się stanie) prawdziwą pasją i stylem życia.
Powstał wewnątrz Salezjańskiego Ruchu Troski o Młodzież jako jedna z propozycji wychowawczych.
Najważniejszą formą działalności Yacht Clubu są coroczne obozy mazurskie - 10 dniowe turnusy dla młodzieży w wieku 14-18 lat, podczas których ci, którzy nigdy do tej pory nie zetknęli się z żeglowaniem, mają okazję złapać „żeglarskiego bakcyla”. Żeglarze zaś z trochę większym doświadczeniem podczas turnusów mogą rozwijać swoją pasję i doskonalić umiejętności. Podczas obozu młodzież zakwaterowana jest tylko na jachtach, dzięki czemu podczas 10 dniowego turnusu może zobaczyć niemalże cały szlak Wielkich Jezior Mazurskich, od Węgorzewa do Rucianego Nidy.
W ciągu roku członkowie Yacht Clubu spotykają się co tydzień w niedziele na wspólnej Mszy św. oraz spotkaniach tematycznych.
Corocznie organizowany jest kurs na stopień żeglarza jachtowego. Często biorą w nim udział uczestnicy saltromowych obozów. Stąd późniejszą kadrę na obozach w większości stanowią byli wychowankowie Saltromu.

Praktyki studenckie

Studenci mogą w Saltromie odbyć praktyki pomagając w świetlicach lub na wyjazdach wakacyjnych. We współpracy z uczelniami krakowskimi Saltrom  realizuje także prelekcje dla grup.
Podczas praktyk studenci mają okazję pogłębić praktyczne umiejętności i sprawności w zakresie metod i technik pracy z wychowankami. Poznają najważniejsze obszary działalności Saltromu oraz system prewencyjny św. Jana Bosko, realizowany na co dzień w Saltromie  
Zajęcia w placówce z dziećmi i młodzieżą połączone są z poznaniem i funkcjonowaniem całego Domu. Student zapoznaje się więc z kadrą Saltromu, bazą materialną, rodzajami prowadzonej działalności: “Świat Dziecka”, “Darmowe korepetycje”, “Oratorium Przy Różanej”, “Yacht Club Saltrom”. Praktyka zaliczona jest na podstawie “Dziennika Praktyk” oraz opinii opiekuna praktyk.
Z prowadzonych przez Saltrom praktyk skorzystało już ponad 13 uczelni i szkół w tym: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Krakowska Akademia, Akademia Wychowania Fizycznego.

Kursy

Saltrom organizuje różnego rodzaju kursy, w tym Kurs Wychowawcy Kolonijnego – zazwyczaj w marcu i maju, Kurs Kierownika Placówek Wypoczynku oraz Kurs na Stopień Żeglarza Jachtowego. który rozpoczyna się z początkiem marca.
Zajęcia prowadzą osoby na co dzień współpracujące z Saltromem oraz specjaliści z różnych dziedzin.
Do uczestnictwa w kursach zaproszeni są wszyscy chętni chcący nauczyć się czegoś nowego, zdobyć doświadczenie i kwalifikacje. Absolwenci kursów po zdanym egzaminie mogą szlifować swoje nowe umiejętności wyjeżdżając na saltromowe obozy i kolonie jako kadra wychowawcza.

"Salezjańskie Lato" i "Salezjańska Zima"

To wyjątkowe, atrakcyjne cenowo i programowo turnusy dla dzieci i młodzieży, organizowane w czasie wakacji (kolonie nad morzem i w górach, obozy żeglarskie, turnus taneczny, piłkarski oraz kolonie sportowo-rekreacyjne) oraz ferii zimowych (obozy narciarskie). Saltrom organizuje również bezpłatne półkolonie w Krakowie, podczas których dzieci mają zapewnione ciekawe zajęcia w mieście. Cała akcja odbywa się pod opieką Salezjanów, pracowników Saltromu oraz wolontariuszy.
„Salezjańskie Lato” to podejmowana corocznie od 1999 roku inicjatywa, która każdego roku angażuje około 100 wolontariuszy i ponad 600 uczestników. To liczne propozycje przeżywania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży w duchu ks. Bosko. Akcja promuje radosny, aktywny i twórczy wypoczynek, uczestnictwo w codziennych modlitwach i Mszy Świętej. Dla wielu dzieci,  również z rodzin z problemami, jest to jedyna szansa na wyjazd poza miasto.

Wszystko to możliwe jest dzięki wsparciu darczyńców, sponsorów, administracji publicznej, mediów, wolontariuszy oraz osób, które zdecydowały się przekazać 1% podatku na rzecz Saltromu. Wielokrotnie honorowy patronat nad projektem obejmował Marszałek Województwa Małopolskiego, który w 2009 roku uhonorował Saltrom nagrodą  „Kryształy Soli” dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Przy organizacji Salezjańskiego Lata Saltrom współpracuje z wieloma mediami, takimi jak: Dziennik Polski, TVP Kraków, Radio Kraków, Radio Plus oraz portale www.miastodzieci.pl i rodzinnykrakow.pl

Wolontariat

Saltrom to przede wszystkim ludzie: Salezjanie, pracownicy, podopieczni oraz duże grono tych, bez wsparcia których Stowarzyszenie nie mogłoby prężnie działać.
Wolontariusze – bo o nich mowa – działają w Saltromie na przeróżne sposoby: na co dzień pomagają w świetlicach, udzielają bezpłatnych korepetycji, realizują swoje pomysły na rzecz innych, a w czasie ferii i wakacji wyjeżdżają na kolonie i obozy jako wychowawcy.
Możliwość zaangażowania się w pracę wolontaryjną ma każda osoba, która chce pomagać innym.
Wieloletnia i owocna współpraca Saltromu z wolontariuszami została nagrodzona w roku 2011, kiedy to Regionalne Centrum Wolontariatu uhonorowało Stowarzyszenie tytułem Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom.
W tym samym roku wolontariuszka Saltromu, Paulina Mikoda, od wielu lat pomagająca w świetlicy Świat Dziecka, otrzymała 1 nagrodę w ogólnopolskim konkursie dla wolontariuszy "Barwy Wolontariatu".

Wolontariat Europejski

Saltrom jest akredytowaną organizacją wysyłającą wolontariuszy z Polski do krajów Unii Europejskiej i innych krajów partnerskich w ramach Programu „Młodzież w Działaniu”.
Współpracuje z organizacjami goszczącymi m.in. z Anglii, Turcji, Portugalii oraz Izraela. Dzięki temu realizuje misję Wolontariatu Europejskiego, czyli szerzy współpracę organizacji i wolontariuszy z różnych krajów i umożliwia wymianę doświadczeń między nimi.
W ramach projektu European Voluntary Service (EVS) wolontariusze wykonują bardzo różnorodne zadania, od tzw. projektów ekologicznych, po pracę z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi.

  

15 1