"Normy i zasady ochrony małoletnich"
Mając na względzie dobro dziewcząt i chłopców, dzieci i młodzieży, "Normy i zasady ochrony małoletnich" w praktyce wychowawczej wspierają zdrowe doświadczenia wychowawcze oraz umacniają pozytywne i przejrzyste procesy sprzyjające integralnemu rozwojowi wychowanków.
SALTROM czyli Salezjański Ruch Troski o Młodzież jest stowarzyszeniem prowadzonym przez pedagogów, wychowawców, Salezjanów i wolontariuszy. Naszym celem jest praca z dziećmi i młodzieżą. Prowadzimy działalność: wychowawczą, profilaktyczną i edukacyjną.
Misja:
Wychowujemy młodych ludzi do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Wspieramy ich w odkrywaniu i realizowaniu własnych pasji dla dobra innych. Pomagamy dzieciom i młodzieży aktywnie i twórczo spędzać czas wolny w oparciu o system wychowawczy ks. Jana Bosko. Współtworzymy środowisko sprzyjające integralnemu rozwojowi naszych podopiecznych i ich rodzin.
WYCHOWUJEMY WSPIERAMY POMAGAMY
SYSTEM WYCHOWAWCZY ŚW. JANA BOSKO
Działalność SALTROMU jest inspirowana duchem miłości, dobroci, wrażliwości i otwartości św. Jana Bosko – przyjaciela i wielkiego wychowawcy młodzieży.
Celem wychowania według księdza Bosko jest kształtowanie młodych ludzi na „dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli”.
System wychowawczy księdza Bosko, zwany systemem prewencyjnym, opiera się na rozumie, religii i dobroci. Zakłada on, że nawet w „najtrudniejszym” wychowanku tkwią zadatki dobra, a zadaniem wychowawcy jest je odkryć i na nich budować przyszłość.
Termin „prewencyjny” oznacza z łacińskiego: „wychodzić przed, wysuwać się na czoło”, co oznacza w rzeczywistości walkę ze złem. Idea ta skoncentrowana jest na poszukiwaniu dobra w wychowankach, nastawienie młodych na dostrzeganie dobra oraz samorealizację przez dobro.
Założenia metody wychowawczej księdza Bosko skupiają się na obecności pedagogicznej, tak zwanej „asystencji”, religijności, miłości, rodzinnej atmosferze oraz karności i przejawiają się w postawach wychowawców przez rozum, odpowiedzialność, religijność i miłość.
Logo Saltromu to pomarańczowe wschodzące słońce symbolizujące Jezusa Chrystusa, w którym zbliżają się do siebie dwie ręce zaczerpnięte z fresku Michała Anioła “Stworzenie człowieka” z Kaplicy Sykstyńskiej. Ręka Boga, promieniująca mocą i dynamizmem, a jednocześnie pełna łagodności i otwartości, wyciąga się ku bezwładnie opuszczonej, słabej ręce człowieka potrzebującego pomocy. Jednocześnie ta Boża ręka wskazuje na słońce i krzyż. Kolory też mają swoją wymowę. Pomarańcz to radość i ciepło, błękit to kolor Maryi, a biel oznacza czyste i wolne serce człowieka.
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec